str. Expozitiei nr. 2 Bucuresti
08:00 - 17:30 Luni - Vineri

Ferrari va numi monopostul F1 din 2013 F138

ferrari f138

Până acum monopostul cu care Ferrari va concura în F1 2013 era pomenit ca „664”, numele proiectului.

De anul trecut au existat speculații că Ferrari nu va numi succesorul lui F2012 „F2013”, poate pentru că Fernando Alonso nu a reușit să câștige titlul cu monopostul respectiv sau din cauză că se crede că 13 este un număr ghinionist.

 

Cei de la Ferrari au explicat insă miercuri motivul acestui nume. F138 vine de la anul in care concureaza mașina, 2013 și numărul de cilindrii, 8. Intr-adevăr, anul acesta vom vedea pentru ultima oară acest tip de motorizare, V8 aspirat natural, întrucât de la anul regulile vor obliga echipele participante sa folosească numai motoare V6 turbo.

Ferrari a confirmat ca cifra 8 vine parțial de la faptul ca italienii vor să marcheze ultimul an al erei V8 in Formula 1…citeste tot articolul pe site-ul de stiri auto

Leave Your Comment

Compare Listings
Add listings to compare.
Compare Listings
Add listings to compare.